Nitril Kauçuk

Nitril Kauçuk

Simgesi “NBR” olan nitril kauçuk genel amaçlı bir malzemedir. Pratik, hızlı, mali açıdan ekonomik olduğu için bir çok sektörün gözdesidir. Yağ ve greslere karşı oldukça dayanıklı oluşundan sızdırmazlık etkinlikleri için vazgeçilmez bir yer tutar. Ep katkılı ve glikol esaslı yağlara dayanıksız olduğu için bu alanlarda kullanılmamaktadır.

Bu malzeme -40 ile +105 °C sıcaklık aralığında kullanılır. Aralıklı çalışmalarla kullanılması durumunda dayanıklılık seviyesi 120° sıcaklık değerlerine kadar yükselir. Nitril kauçuk tipi fiyat-performans açısından sağladığı avantaj sayesinde yüksek oranda tercih edilir.

NBR, yani nitril kauçuk akrilontiril ve butaiden monomerlerinin kopoplimezasyonu yoluyla üretilir. Nitril grubundan oluşu bu tip kauçuğa polar özellik kazandırmaktadır. Bu özelliği sayesinde yağlara ve solventlere karşı dayanıklılığı en yüksek düzeydedir. Spesifik olarak aşınma dayanımı çok iyidir. Aynı yol izlenerek NBR hamuruna PVC katkısı sağlanırsa özelliklerinin arasına ozona karşı dayanıklılık da ilave olur.

Nitril Kauçuk Kullanım Alanları

Nitril kauçuk malzemesinin en yaygın kullanım alanları tartışmasız havacılık ve otomotiv sektörüdür. Sözü edilen bu nitril kauçuk kullanım alanları NBR hamurunu hem esas eleman olarak kullanır hem de bazı araçların farklı noktalarında kullanır. Özellikle yağ yapım ve benzin üretimi içerisinde kullanılmakta olan araçların bütün bölümlerinde bu hamur kullanılır. Tüm bunlardan ayrı olarak NBR; helikopter, roket ve uçakların gerek iç gerek dış malzemelerinde bir çok noktada bulunmaktadır. Nitril kauçuk kullanım alanları otomotiv ve havacılıkla sınırlı değildir. Nükleer sanayide de büyük yer tutar. NBR hamuru oldukça geniş bir sıcaklık yelpazesinde kullanımı mümkün bir malzeme oluşu sayesinde nükleer sanayide kendine yer bulabilmiştir. Aynı zamanda NBR;  ayakkabılar, pritt, uhu gibi yapıştırıcılar, elektrik ve ısı yalıtımı, sızdırmazlık ürünü olan sünger ve benzeri köpüklü malzemelerin elde edilmesi, zemin malzemesi üretimi gibi alanlarda da ham madde olarak kullanılır. NBR sağlık sektörü ve laboratuvarlarda da sıkça kullanılır. Bu alanlarda eldiven ve sterilizasyon aracı olarak faal bir role sahiptir. Sentetik olan bu kauçuk tipi doğal kauçuğa göre daha az alerjik reaksiyona yol açar.